GLADE VINNERE: De syv nye på Ferd’s List under prisoverrekkelsen i Riga – flankert av JA Europe-CEO Salvatore Nigro (til venstre) og Ferds Johan H. Andresen.

Tekst: Ferd, ved Hans Gudmund Tvedt
Foto: JA Europe

Hvert år feirer Ferd’s List tidligere ungdomsentreprenører som senere i livet har brukt sin Junior Achievement-erfaring til å etablere bedrifter basert på nyskapende og dristige ideer, til å gjennomføre betydningsfulle prosjekter, eller til å levere meningsfulle bidrag til samfunnet ved innsats innenfor næringsliv, politikk, embetsverk og andre samfunnsområder.

Årets syv nye på listen har utmerket seg som grunnleggere og ledere innenfor teknologi, bærekraft, mote, fornybar energi, digital identitet, bioteknologi og logistikk – og reflekterer mangfoldet og ambisjonene blant Europas entreprenørtalenter.

Nominert fra hele Europa

Nye navn kommer på listen etter at lokale JA-avdelinger og JA-alumni-organisasjoner nominerer kandidater, og en jury så velger ut de som får plass etter følgende kriterier:

  • Har vært ungdomsentreprenør og gjennomført et Junior Achievement-program eller tilsvarende
  • Har utmerket seg som fremragende entreprenør og/eller leder i en alder fra 25 til 45 år
  • Har vist seg som en endringsskaper eller innovatør
  • Kan vise til vekst i virksomhet eller organisasjon
  • Har bidratt til verdiskaping
  • Er drevet av et ønske om å lykkes, og samtidig av å kunne gi noe tilbake; eksemplariske ledere og rollemodeller for andre
  • Har vist seg pålitelig og lidenskapelig med høy integritet, har vært en sterk kommunikator og god lytter, har visjoner og evne til å vise medarbeidere takknemlighet, og preges av positiv vilje

Klar sammenheng

Med årets nye navn er totalt 74 personer hedret ved å få navnet på listen, en institusjon som Ferds eier og styreleder Johan H. Andresen etablerte i 2017 – i tett samarbeid med JA Europe, der Andresen har hatt en aktiv rolle helt siden 2005.

– Profilene som hedres med en plass på Ferd’s List viser, år etter år, at det er en klar sammenheng mellom erfaring som ungdomsentreprenør og evnen til å bygge vellykkede virksomheter. De er bevis på at når unge får muligheten til å praktisere entreprenørskap tidlig, kan de gå videre som bidragsytere til å forme virksomheter, organisasjoner og samfunnet som helhet, kommenterte Andresen, som sammen med Salvatore Nigro, CEO for JA Europe, overrakte trofeene til årets nye navn.

GEN-E 2026

Overrekkelsen fant sted under Gen-E 2026, Europas største entreprenørskapsfestival, som i år var lagt til Riga i Latvia. Festivalen ble avviklet i dagene 7. til 10. juli, med JA Europe i samarbeid med vertsorganisasjonen JA Latvia som arrangør, og med støtte fra flere EU-organer. Her konkurrerte neste generasjon europeiske ledere og innovatører om titlene Company of the Year og Start Up of the Yeart, i tillegg til en plass på Ferd’s List. Festivalen ga deltakerne gode muligheter til å bli inspirert av vinnerne, som fortalte om erfaringer, utfordringer og handlinger som har formet deres suksess så langt – og til å knytte kontakter med andre entreprenører og deltakere i JA-miljøet.

Navnet «Gen-E» står for Generation Entrepreneurship. Formålet er å motivere unge til å utvikle viktige fremtidsferdigheter, tenke bærekraftig og skape morgendagens arbeidsplasser – viktig for å styrke europeisk innovasjon og konkurransekraft.