CAMPUS RADIUMHOSPITALET: Oslo Science Hub skal gi forskningsmiljøer og selskaper rom til å vokse uten å forlate campus.

Tekst: Ferd, ved Elisabeth Kirkeng Andersen
Illustrasjon: Nordic Office of Architecture/Tank

På Montebello i Oslo ligger sykehus, forskningsmiljøer, selskaper og skole tett på hverandre. Her behandles pasienter fra hele landet, det forskes på nye kreftbehandlinger og selskaper utvikler produkter og teknologi med utspring i forskningen.

Campus Radiumhospitalet består av en blanding av private og offentlige aktører, blant andre Radiumhospitalet og Institutt for kreftforskning ved Oslo universitetssykehus, Kreftregisteret ved Folkehelseinstituttet, Thermo Fisher Scientific, Oslo Cancer Cluster Inkubator og Ullern videregående skole. Det er dette miljøet Ferd Eiendom nå er blitt medeier i, gjennom en 50 prosent eierandel i Oslo Science Hub.

Oslo universitetssykehus er en sentral del av Campus Radiumhospitalet, og ser positivt på at Ferd går inn som ny partner i Oslo Science Hub.

– Utviklingen av kreftforskning og kreftbehandling krever at sykehus, forskere, næringsliv og investorer jobber enda tettere sammen. Ferd er en etablert samarbeidspartner gjennom Oslo Science City, og vi er glade for at selskapet nå går inn som partner i Oslo Science Hub, sier Bjørn Atle Bjørnbeth, administrerende direktør i Oslo universitetssykehus.

TETT SAMARBEID: Bjørn Atle Bjørnbeth, administrerende direktør i Oslo universitetssykehus, mener sykehus, forskere, næringsliv og investorer må jobbe tettere sammen. Bildet er tatt under et møte på Arendalsuka 2026. Foto: Iselin Rønningsbakk

Et miljø som trenger mer plass

Thomas London er drivkraften bak Oslo Science Hub og har jobbet med prosjektet siden 2018.

– Campus Radiumhospitalet er allerede unikt i kraft av forskningen og pasientbehandlingen som skjer her. Nå handler det om å gi miljøene de fysiske og strukturelle rammene de trenger for å utvikle seg videre, sier han.

DRIVKRAFT: Thomas London har arbeidet med Oslo Science Hub siden 2018. Foto: Nicolas Tourrenc/Oslo Science Hub

Campus ble senest utvidet med John Ugelstads Hus i november 2025. Likevel er behovet for nye arealer stort. Forskningsgrupper og selskaper vokser, og trenger mulighet til å utvide uten å måtte forlate miljøet de er en del av.

Men ambisjonen handler om mer enn kvadratmeter.

– Målet er ikke bare at sterke miljøer skal ligge nær hverandre, men at campus skal gjøre det enklere å samarbeide, vokse og utvikle nye behandlinger. Vi skal utvide kapasiteten på campus og tilbud som er synergistiske til de som allerede finnes her. Dette vil gjøre campus sterkere i kampen om å tiltrekke internasjonale investeringer i form av kliniske industristudier og reell forskningsinnsats fra legemiddelindustrien, sier London.

Fra kreftforskning til byutvikling

Planene om å utvide campus har eksistert lenge. Det som nå er nytt er at Oslo Science Hub har fått en partner som kan være med hele veien.

– Ferd tilfører langsiktighet, kapital og erfaring med å utvikle komplekse fysiske miljøer. Vi får inn en kompetanse vi har stort behov for i det videre arbeidet. Jeg er utrolig glad for å ha fått dem med på laget, og de tilfører prosjektet masse kompetanse allerede, sier London.

For Ferd Eiendom er Oslo Science Hub et byutviklingsprosjekt, men med en uvanlig sammensatt brukergruppe. Forskere, helsepersonell, gründere, pasienter, pårørende og naboer skal bruke de samme områdene, men kan ha svært forskjellige behov.

Det gjør at oppgaven handler om noe langt mer enn et bygg.

– Vår rolle er ikke å definere innholdet på campus. Det kan fagmiljøene best selv. Vår jobb er å utvikle rammene rundt dem slik at stedet fungerer best mulig over tid, og også etter arbeidstidens slutt, sier Camilla Krogh i Ferd Eiendom.

En styrke er at Ferd Eiendom vil følge prosjektet gjennom hele utviklingsløpet, fra regulering til arbeid med arkitekt og landskapsarkitekt til gjennomføring og forvaltning.

Plass til å vokse og plass til å bli

For et forskningsmiljø i vekst kan mangel på plass få store konsekvenser. Et selskap kan i løpet av få år få behov for både flere ansatte og større laboratorier. Finnes ikke plassen, må man ut av Campus.

Oslo Science Hub skal gjøre det mulig å bli gjennom ekspansjon.

– Vi ønsker å skape plass til å vokse og plass til å bli værende. Det er viktig både for etablerte miljøer og for selskaper som kan utvikle seg raskt over noen få år, sier Krogh.

NY PARTNER: Ferd Eiendom har gått inn som partner i Oslo Science Hub. Her ved administrerende direktør Camilla Krogh. Foto: Thomas Quale

Nettopp nærheten mellom aktørene er en av styrkene ved Campus Radiumhospitalet. Forskning, pasientbehandling og næringsliv eksisterer ikke som separate miljøer, men samarbeider tett. Når selskaper og forskningsgrupper kan vokse uten å forlate campus, kan denne nærheten bevares, og det unike samarbeidet kan fortsette å vokse og utvikle seg over tid.

For Ferd handler investeringen samtidig om selskapets ambisjon om å skape varige verdier.

Oslo Science Hub er et prosjekt der ambisjonen vår om å skape varige verdier får et svært konkret innhold. Kreft rammer svært mange, enten direkte eller gjennom noen de står nær. Behovet for forskning og nye, bedre behandlinger vil være stort også i fremtiden, sier Krogh.

Nå går Oslo Science Hub inn i neste fase. En ny organisasjon er på plass, og det arbeides med å sluttføre og fastsette planprogrammet og sikre en felles forankring av prosjektets visjon og mål. Parallelt er selskapet i gang med de innledende arbeidene med planforslag og skisseprosjekt.