– Det er en stor tillitserklæring at Vår Energi har valgt Aibel som leverandør på både Goliat og Gjøa. Dette er en viktig kontrakt for Aibel, og sikrer betydelig sysselsetting i inntil elleve år, sier Kristian Eikre, Investment Professional og Co-Head i Ferd Capital. Sammen med kollega Nicolay Mylén er han ansvarlig for forretningsområdets løpende oppfølgning av Ferds eierskap i Aibel, og han representerer også Ferd i selskapets styre.

SIGNERING: Torger Rød, COO i Vår Energi (til venstre) og Mads Andersen, CEO for Aibel, undertegnet milliardavtalen hos Vår Energi i Stavanger. Foto: Aibel
Vedlikehold og modifikasjoner
Kontrakten innebærer at Aibel står for leveranser og tjenester i forbindelse med vedlikehold og modifikasjoner på Goliat og Gjøa, to felt som Vår Energi selv sier er blant selskapets kjerneområder, begge med betydelig fremtidig ressurspotensial. Kontrakten gjelder i utgangspunktet for fem år, men inneholder en opsjon om forlengelse i tre omganger på to år hver.
– Vi er stolte over at Vår Energi har vist oss denne tilliten. Valget av Aibel er en sterk anerkjennelse av våre erfarne medarbeidere, og samtidig en inspirasjon i arbeidet for å forbli en foretrukket leverandør i dette markedssegmentet, uttalte Aibels konsernsjef Mads Andersen da avtalen ble offentliggjort.
Torger Rød, COO i Vår Energi, understreket på sin side at økt kostnadsnivå og lavere produktivitet på norsk sokkel er en felles industriutfordring, og at Vår Energi i anbudsprosessen vært særlig opptatt av konkurransekraft gjennom operasjonell effektivitet, forbedringsplaner, synergier, lokalt innhold og kompetanse i tidligfaseprosjekter. Han la til at Aibel utmerket seg blant mange gode tilbydere.

GJØA: Avtalen mellom Vår Energi og Aibel omfatter også Gjøa-feltet, som ligger i den nordlige delen av Nordsjøen. Foto: Øyvind Gravås/Vår Energi
Marianne Stavland Davenport, konserndirektør for Vedlikehold og modifikasjon i Aibel, la vekt på at avalen vil gi kompetanseheving og styrke utviklingen av gode felles arbeidsprosesser i selskapene, noe som vil gi Vår Energi økt verdi av kundeforholdet og styrke Aibels konkurransekraft.
Gjøa og Goliat
De to feltene avtalen omfatter er ganske ulike, men felles for dem er at de er i en fase der modifikasjoner og videreutvikling vil bli viktig for å opprettholde et godt produksjonsnivå, ifølge nettstedet norskpetroleum.no, som er et samarbeidsprosjekt drevet av Energidepartementet og Sokkeldirektoratet.

OPPGRADERES: Produksjonen i Gjøa-feltet startet i 2010. Nå arbeides det med å opprettholde produksjonsnivået gjennom ny teknologi, tilleggsbrønner og letemål i relativ nærhet, og med å utvikle Gjøa til å bli et knutepunkt i området. Foto: Øyvind Gravås/Vår Energi
Gjøa ligger i den nordlige delen av Nordsjøen, 50 kilometer nordøst for Troll. Produksjonen i feltet startet i 2010, men er nå begynt å avta. Det arbeides med å opprettholde nivået gjennom ny teknologi, tilleggsbrønner og letemål i relativ nærhet, og med å utvikle Gjøa til å bli et knutepunkt i området. Aibels arbeid på feltet skal ledes fra hovedkontoret i Stavanger.
Når det gjelder Goliat er det Aibels avdeling i Hammerfest som skal stå for oppgavene. Feltet ligger i Barentshavet, 50 kilometer sørøst for Snøhvit. Utvinningen startet i 2016. Regulariteten har vært varierende, men er forbedret gjennom vedlikehold og modifikasjoner. Det vurderes en løsning for gasseksport fra Goliat, som vil bidra til å forlenge feltets levetid. Flere tilleggsbrønner er blitt boret siden oppstart, ifølge norskpetroleum.no.

GOLIAT: Utvinningen startet i 2016. Flere tilleggsbrønner er blitt boret siden oppstart, og nå vurderes en løsning for gasseksport fra feltet, noe som vil bidra til å forlenge levetiden. Foto: Vår Energi.
Nytt navn, lang erfaring
Vår Energi ASA er et relativt nytt navn i norsk offshore-sammenheng, men absolutt ingen nykommer. Selskapet ble etablert i 2018 gjennom en fusjon mellom Eni Norge og Point Resources – og kan dermed vise til mer enn 50 års drift på norsk sokkel, og at Enis første produksjonstillatelse ble mottatt allerede i 1965. I 2019 kjøpte Vår Energi så godt som alle ExxonMobils partneropererte eierandeler på norsk sokkel. Det betyr at Vår Energi i dag kombinerer de to store internasjonale oljeselskapene ExxonMobil og Enis operasjonelle ressurser og tekniske kompetanse.
I 2024 overtok selskapet også samtlige aksjer i Neptune Energy Norge. Dermed har Vår Energi i dag eierandeler i rundt halvparten av alle produserende felt, og er den tredje største olje- og gassprodusenten på norsk sokkel – og en av Norges største eksportører av gass til Europa.
I februar 2022 ble Vår Energi notert på Oslo Børs, den gang den tredje største noteringen målt i børsverdi på noteringsdagen. Selskapet har rundt 1400 medarbeidere, hovedkontor på Forus utenfor Stavanger, og kontorer i Oslo, Hammerfest og Florø.