Interessen var upåklagelig da invitasjonen til å delta i General Oceans’ børsnotering – eller IPO (for Initial Public Offering) – på Oslo Børs ble offentliggjort. Det skjedde 10. mars, og allerede etter få minutter var noteringen fulltegnet. I dag åpnet handelen, etter at grunnlegger og konsernsjef Atle Lohrmann hadde hatt æren av å svinge den tradisjonsrike bjellen som markerer at et nytt selskap er tatt opp til notering.
I forbindelse med IPO-en er det hentet inn rundt 500 millioner kroner i frisk kapital, samtidig som de to største aksjonærene, Atle Lohrmann og Ferd, selger aksjer for et beløp på tilsammen rundt 550 millioner kroner.
Ferd er med videre
– Ferd har stor tro på den fremtidige verdiskapningen i General Oceans, selv om vi selger oss noe ned for å åpne for nye aksjonærer, sier Gustav Martinsen, Investment Professional i Ferd Capital. Han er ansvarlig for den løpende oppfølgningen av Ferds eierskap i selskapet, der han også representerer Ferd i styret.
General Oceans er et norsk havteknologikonsern med hovedkontor i Norge og konsernstab i Londan London, etablert av Atle Lohrmann i 2021 som overbygning for datterselskaper i flere land – selskaper med verdensledende posisjoner innenfor sine nisjer. Norske Nortek, etablert av Lohrmann i 1996, er det klart største selskapet i konsernet.

Handelen i gang: Atle Lohrmann – grunnlegger og konsernsjef for General Oceans, og en nestor innenfor internasjonal havteknologi – svingte bjellen som markerte at selskapet var tatt opp til notering på Oslo Børs. Foto: General Oceans
Moden for konsolidering
De foreløpig seks datterselskapene utvikler utvikler og produserer et bredt spekter av teknologisk avanserte produkter – som maritime sensorer, sonarer, autonome undervannsfarkoster og utstyr for navigasjon og robotikk under vann. Etter at selskapene ble overtatt av General Oceans-konsernet drives de videre med egen identitet og som egne merkevarer.
– Havteknologi er en bransje som er moden for konsolidering, og General Oceans har teknologikunnskap, markedsnettverk og samlet styrke som gir et godt utgangspunkt for en slik prosess. Strategien fremover er å kjøpe opp flere aktører, og så videreutvikle dem som deler av General Oceans-familien, sier Martinsen.
Lønnsom vekst: Ferds Gustav Martinsen er fornøyd med utviklingen så langt, og ser frem til hva General Oceans kan få til med en betydelig styrket kapitalbase i ryggen. Foto: Stig Jarnes
Stort potensial for vekst
Havteknologi er en bransje i rask og akselererende vekst, med flere viktige drivere: Behovet for å forstå og ta vare på havet og havets ressurser øker, og kunnskap om havets innvirkning er nødvendig for å forstå klimaendringene – så universiteter og havforskningsinstitutter i store deler av verden er på General Oceans kundeliste. Undervannsteknologi er også nødvendig for utvikling og med tiden avvikling av offshore olje og gass, og for utbygging og monitorering av havvindinstallasjoner og anlegg for fiskeoppdrett. Og ikke minst er den geopolitiske situasjonen blitt en sterk vekstdriver de siste årene: General Oceans produserer en rekke komponenter og maritime systemer av stor betydning for å styrke forsvaret til sjøs. I 2025 var forsvarsomsetningen kommet opp i 28 prosent av totalen, mens havforskning utgjorde 24 prosent og marin infrastruktur 48 prosent.
Sterk utvikling
Ferd gikk inn på eiersiden i General Oceans i desember 2023, i første omgang med en eierandel på i overkant av 25 prosent. Intensjonen var å kjøpe seg opp til 34 prosent, noe som ble oppnådd før nedsalget i forbindelse med børsnoteringen. I mellomtiden har General Oceans’ topplinje vokst fra 641 millioner kroner i 2022 til 1,3 milliarder i fjor. Samtidig har selskapet økt lønnsomheten i perioden.
– Dette bekrefter analysene vi gjorde da vi først investerte i selskapet. Vi ser frem til den videre utviklingen for General Oceans, og er spent på hva konsernets meget kompetente medarbeidere og ledelse kan få til med en betydelig styrket kapitalbase i ryggen, avslutter Gustav Martinsen.